SSD – esošā situācija un sīkāk par uzbūvi

SSD – esošā situācija un sīkāk par uzbūvi

Pirmie SSD disku paveidi un moduļi parādījās 70-tajos gados un nepagāja nemaz tik tik ilgs laiks līdz SSD disku tirgus attīstījās līdz līmenim kāds tas ir tagad. Pirmsākumos tehnoloģija bija kā atvērts noslēpums un pārsvarā tika izmantota militārām vajadzībām un augstas veiktspējas zinātniskajām laborotorijām, taču mūsdienās varētu teikt, ka palēnām jau parādās mājās darbstacijās. Ja cilvēks var nopirkt un atjaunot sistēmu ar jaunu grafisko karti, tad kāpēc pēc laika neatjaunot ar SSD disku? Cenas vairs nav gigantiskas un MLC SSD diskus var jau iegādāties 2GB par latu. Attiecīgi 60 GB kapacitātes disku par 30 LVL , 120 GB par vidēji 60 LVL un tā tālāk. Interneta veikalos šīs cenas  ir vidēji vienādas. Taču pirms pērkat SSD disku, virpirms pārliecinaties, ka platei ir SATA 3 savienojamības interfeiss ar 6GB/s caurlaidspēju, savādāk bez tās, no SSD diska īsti lielas jēgas nebūs. Lai arī cenas ir zemākas, bet tomēr SSD diski vēljoprojām tiek iegādāti nevis lai veidotu uz tiem multimēdiju kolekcijas, bet gan sistēmas veiktspējas uzlabošanai. Uz tā ieteicams instalēt OS un ”smagākās” programmas.

Tagad iedziļināšos SSD uzbūvē un darbības principos, jo pieminēju tādu terminu kā MLC SSD un ne visi zin, ko tas nozīmē.Visticamāk, ka tie, kas lasa  šo rakstu jau zina, ka paši SSD (solid state disk) nav diski, bet gan zibatmiņas, tātad tās ir čipu- shēmu kopums un tam nav kustīgu daļu.  Kamēr ierakstīšana un nolasīšana ir ātrākās darbības viņu uzbūvē, tās ne vienmēr ir svarīgākās. Ikdienas darbībās dati, visticamāk tiek ierakstīti un nolasīti no dažādām vietām(random). Tieši tāpēc arī SSD ir kļuvuši izdevīgāki šajā ziņā par tradicionālājiem mehāniskajiem diskiem.

Katrs bloks kopā ir sadalīts 128 lappusēs. Kad tiek ierakstīta informācija, tad tā aizņem lappusi. Kamēr katrā lappusē var ierakstīt un nolasīt no tās, ir iespējams tikai izdzēst veselu bloku. Vēl jāpiemin, ka lappuses nevar pārrakstīt – tām jābūt ir tukšām, lai ierakstītu datus.

Kad tiek izdzēsts fails no datora, tad operētājsistēma atzīmē, ka lappuse ir pieejama, taču SSD kontrolleris netiek informēts. Tāpēc brīdī,  kad tiek rakstīti dati, kad visas pārējās lapas ir aizņemtas, SSD kontrolleris nokopē to bloku un kešatmiņu, izdzēš visu bloku, pārrakasta tās lapas, kuras jāatstāj un tikai tad ieraksta jaunos datus tikko izdzēstajās lapās. Visas šīs liekās operācijas rezultējas ar veiktspējas degradēšanos, kad SSD tiek piepildīts. Lai to izlabotu nevar vienkārši formatēt disku, bet gan ir jāveic drošā dzēšana, ko var izdarīt ar ražotāju piedāvātajām programmām.

SLC(single level flash memory) rakstīšanas ātrumas ir trīs reizes ātrāks salīdzinājumā ar MLC(multi level flash memory).  Neskatoties uz to, ka ar MLC ir mazāki ātrumi, tomēr  tiek iegūta dubulta kapacitāte par tādu pašu cenu. Tāpēc arī patērētāji visbiežāk izmanto MLC, kamēr SLC vairāk tiek tēmēts uz uzņēmumiem un virstaktētājiem.

Visi SSD ar laiku pārstās darboties, tāpat kā HDD. Ir noteikts limits cik reizes bloks var tik izdzēsts līdz tas vairs nevar tik izmantots. Un šis laiks tiek apzīmēts kā MTBF (mean time between failures) . Šis rādītājs parasti ir pie 1, 000, 000 stundām un īstenībā par to parastiem lietotājiem nevajadzētu īsti satraukties.Sadalam 1, 000, 000 ar 24 stundām, tad tās sanāk 41666 dienas. Tad šīs dienas sadalam ar 365 (gads) un beigu beigās sanāk 114 gadi.

SSD ir drošāki un stabilāki, taču ir ļoti daudz dažādu kļūdu faktoru – arī cilvēciskais un , ja gadās zaudēt datus, tad tos atgūt būs daudz sarežģītāk nekā HDD, kur dati ir izvietoti daudz lineārāk. HDD diskiem atliek izmantot Hiren’s Boot CD vai kādu citu programmatūru un veikt kāda veida reģenerāciju, bet SSD diskos dati ir haostiski izmētāti. Ir daudz ražotāji un daudz modeļi un katram vajadzīga speciāli izstrādāta programmatūra. Šajā ziņā vēl SSD ražotāji tā īsti nav tikuši ar šo problēmu galā.

Elvis Meistershttps://www.system32.lv
Elektriķis, datoriķis, Interneta mārketinga iesācējs vienā personā. Patīk fotografēt. Rakstu to, ko domāju, neatkarīgi no citu domām.

Related Stories

Discover

13000 kilometru caur Eiropu ar busiņu – Ievads

Vēl pirms trīs mēnešiem nekādīgi nevarēju iedomāties, ka visu vasaru pavadīšu automašīnā, braucot pa...

Pārejam uz latviešu valodu un kas jauns mūsu ceļojumos

Sen nekas nav rakstīts par to, kas īsti notiek ar mums, kur esam un...

Viena diena ar Lexus GS300H

Kopš sāku nodarboties ar Interneta mārketingu, rakstīt savā blogā nav sanācis laiks,jo pilnībā visu...

Gudrās mājas drošība (2.daļa)

Par cik cilvēki gan iepriekšējā rakstā, gan dzīvē man jautā par to, kā tad...

Gudrās mājas – par un ap tām (1.daļa)

Pagājuši jau ir vairāki gadi, kopš visā pasaulē izplatijās gudro māju lietas. Tā teikt...

Justify or not to justify (pacelts)

Kādu laiku man prātā sēž viena doma. Kādēļ daudzi cilvēki (blogeri) neliek izlīdzināto tekstu...

Popular Categories

Comments

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.