https://system32.lv/wp-content/uploads/2015/10/everything_is_connected-960x600_c.jpg

Gudrās mājas drošība (2.daļa)


Par cik cilvēki gan iepriekšējā rakstā, gan dzīvē man jautā par to, kā tad ir ar drošību, ja es aprīkošu savu māju ar gudrajām ierīcēm. Sakarā ar to, dodu Jums iespēju saprast vismaz daļēji, kāpēc gudrās mājas ir drošas. Uzrakstīšu pāris scenārijus, kā varētu uzlauzt gudro māju un kādā veidā tā tiek aizsargāta pret tāda veida uzlaušanām.

smart-home

1.) Uzlaušanas veids – Hakeris nozog man telefonu un mēģina tikt manā telefonā lai caur aplikāciju atslēgtu durvis.
Kāpēc tas ir maz iespējams – Reti kuram cilvēkam telefonam nav uzlikts PIN vai Patter Lock aizsardzība, tātad pirmais, kas hakerim ir jādara, ir jāuzlauž tad, to var izdarīt, ja noreseto telefonu vai arī ja tas ir “rūtots”, tātad paies vismaz 3h kamēr viņš to norūtos, jo noresetojot tiks pazaudēti dati un tai skaitā aplikācija. Ticis iekšā telefonā, tālāk nāks aplikācijas PIN kods, kas tiek šifrēts un netiek glabāts plaintekstā. Tātad paies vismaz vēl pāris stundas kamēr atlauzīs arī to PIN. Ļoti iespējams, ka pa to laiku upuris būs pamanījis, ka telefons ir pazudis. Tālāk jādara ir sekojošais, jāaizet no jebkuras ierīces, kur ir internets un jāuzspiež viena skaista poga iekš aplikācijas ar kuras palīdzību tiks noņemts telefons no “uzskaites” un līdz ar to, ieejot aplikācijā, hakeris neko vairs nevarēs izdarīt.

 

2.) Uzlaušanas veids – Hakeris ielaiž “tārpu” tavā telefonā lai uzzinātu paroli.

Kāpēc tas ir maz iespējams – Viņam būs gan jāuzzin tavs lietotājvārds gan parole, gan ārējā IP adrese, gan arī iekšējā IP adrese, tātad gandrīz neiespējami.

 

3.) Uzlaušanas veids – signāla pārķeršana.

Kāpēc tas ir maz iespējams – 128Bit AES aizsardzība + jābūt tuvumā signālam, tātad uzlaust uz vietas. Spriediet paši cik tas ir iespējams.

 

4.) Uzlaušanas veids – interneta vai/un elektrības atslēgšana.

Kāpēc tas ir maz iespējams – Gudrā māja komunicē Z-Wave tīklā, nevis Wi-Fi, tātad atslēdzot internetu, tā joprojām darbosies.

Atslēdzot elektrību – lielākā daļa (svarīgākās) ierīces darbojas uz baterijām, tātad joprojām ir spējīgas nodot informāciju signalizācijai, kas tālāk izsauc apsardzi. Plus parasti pašu Home Centru pieslēdz pie nepārtrauktās barošanas, tātad arī elektrības atslēgšana atkrīt.

 

smart_home_security1

Latvijā nav tādu, kas īsti to uzdrīkstētos un mācētu. Protams ir daudz un dažādi veidi un uzlauzt jau var visu, bet padomājiet reāli, cik cilvēku būtu gatavi nozagt tev telefonu lai paslēgātu apkuri, lampiņas vai ventilāciju.

KO darīt, lai tavu māju neuzlauztu?

1.) Rūtera drošība – jāuzliek normālas un drošas paroles gan Wi-Fi tīklam, gan pašam rūterim.

2.) Atjauniniet gudro māju ierīces – gan fiziskā veidā, gan arī programmiskā.

3.) Pārbaudi kameru LOG failus vai tajos nav svešu IP adrešu. Būsi vismaz pārliecināts, ka neviens neskatās kā tu mājās kails staigā.

4.) Neizmanto publiskos bezmaksas Wi-Fi tīklus, lai pieslēgtos mājai. 

5.) Pamaini paroles reizi gadā.

6.) Noslēp savu Wi-FI tīklu no automātiskajiem skeneriem (neredzēs no datora, telefona utt.)

 

Ja jums ir vēl kāda ideja kā aizsargāt savu gudro māju (bez asprātībām) un kādā veidā to vēl varētu “uzlauzt”, droši raksti komentāros.

IOT-title

Elvis Meisters

Elektriķis, datoriķis, Interneta mārketinga iesācējs vienā personā. Patīk fotografēt. Rakstu to, ko domāju, neatkarīgi no citu domām.

Citi raksti no